aktualizované: 08.04.2024 07:52:26 

                                 Vitajte na stránke MO SRZ Dunajská Lužná

Archív článkov
 
Sme  majstri  sveta!
 
 
V prvý septembrový víkend , 5.- 6. septembra v Holandsku sa podarilo reprezentácii Slovenského rybárskeho zväzu na Majstrovstvách sveta seniorov v LRU – plávaná zvíťaziť a pre rok 2009 sa stať majstrami sveta.
 
Výsledok prišiel nečakane a bol o to úžasnejší. Konkurencia bola viac než silná -  38 družstiev z celého sveta. Holandské kanály sú považované za najťažšie vody na pretekársky lov rýb. Všetky sa nachádzajú pod úrovňou mora a sú kompletne poprepájané navzájom. Prúdenie a správanie sa vody je dosť nevyspytateľné, ťažko sa predvída. Osobitosť predstavuje aj zloženie, štruktúra úlovkov. Bežne sa lovia 20 – 100 gramové rybky, sporadicky sa však zavesí dvoj-, trojkilová ryba a tá narobí v zostave riadnu neplechu.
 
Pre našu rybársku organizáciu je osobitne potešiteľnou skutočnosťou to, že slovenské družstvo viedol štátny tréner Roman Pavelka , predseda MO ZRZ v Dunajskej Lužnej a vedúcou družstva bola Miroslava Pavelková. Obom v mene celej členskej základne , v mene výboru MO k významnému úspechu osobitne blahoželáme, prajeme im  a celej reprezentácii v ďalšej práci mnoho úspechov, aby sa im darilo aj naďalej.
 
V závere by som odcitoval z rybárskej tlače, kde na otázku redaktora:
“ Myslíte si, že tento titul pomôže rozvoju športovej plávanej u nás ?“, odpovedá Roman Pavelka nasledovne:Nejde o to, aby sme mali v republike státisícovú členskú základňu, ale skôr o to, aby sme sa venovali lepšie tým, ktorí majú talent a sú ochotní sa tomuto športu venovať naplno. Odkedy robím trénera reprezentácie, snažím sa presviedčať pretekárov, že je to šport ako akýkoľvek iný a ak ho chce niekto robiť na svetovej úrovni, musí pre to aj niečo urobiť. Som rád, že sme to spoločne dokázali a verím, že Slovensko má dostatok talentov aj v mladších kategóriách športovej plávanej a podobný úspech ešte zopakuje."  
 
 
Zaznamenal: Martin Gajdoš
 

 
 

 Rybárske preteky skončili úspechom.

Zástupcovia výboru našej MO SRZ (z ľava na fotke Palo, Ivan a Janko) boli pozvaní firmou Kotler s.r.o. z Boheľova na rybárske preteky, ktoré organizovala  pre svojich najväčších odberateľov rýb, medzi ktorých patríme .

Z Boheľova odoberáme na zarybnenie veľkú časť nášho ročného limitu z dôvodu priaznivých cien vo vzťahu ku kvalite, malej prepravnej vzdialenosti a najmä veľmi šetrnej preprave.

 

Preteky sa uskutočnili 9.4.2009 na rybníku v Padáni za účasti viac ako dvadsiatich štvorčlenných delegácií, z čoho traja mohli chytať na dve udice. Jednalo sa viac menej o spoločenskú udalosť, i keď prvá cena bola veľmi lákavá. Podmienkou jej získania bola najväčšia ulovená ryba, rozumej najťažšia.

 

Začalo sa vylosovaním čísel. Nášmu družstvu vytiahol šťastnou rukou post číslo sedem Martin Gajdoš, ktorý síce nechytal, ale v priebehu pretekov fotografoval, informoval o situácii, staral sa o zásobovanie, o  pokrmy a nápoje. Ráno bolo dlho veľmi sviežo, chlad pretrvával a až neskoršie lúče slniečka navodili tú správnu atmosféru. Chytalo sa so striedavými výsledkami, niektoré stanovištia ostali bez ryby, na niektorých sa chytala ryba za rybou, nie však veľké kusy.

 

Naši skúsení reprezentanti v zložení Jano Pepich, Ivan Úradník a Pavol Kotris nemali veľa záberov, skôr len „ ťukesov „ ale jeden riadny sa dostavil. S chladnou rutinou potom zdolal Paľo kapríka, ktorý mal 9,5 kila. Jeho veľkosť ostala neprekonaná , i keď sme tŕpli do poslednej chvíle a v jednom prípade konkurenčný úlovok sa nášmu veľmi priblížil. Víťazstvo

zostalo pre našu organizáciu a odmena od dodávateľa je skutočne veľkorysá. Pri zimnom zarybnení dostaneme navyše do našich vôd 500 kg rýb, z toho 300 kg kapríka  zdarma. Stálo to za to!

 

Bol to príjemný deň, skvelé prostredie. Stretli sme sa kolegami z iných organizácii, podiskutovali, prebrali spoločné problémy, vymenili si informácie.

 

Osobitná vďaka patrí organizátorom pretekov .

 

Fotografie,  dokumentujúce atmosféru preteku,  nájdete na nasledovných  stránkach - 

 

                                                                                                                   https://mosrzdunajskaluzna.wbl.sk/Pri_vode.html

 

 

 

                                                                                                                                                          autor: Martin Gajdoš